Wydarzenia szkolne
ROK SZKOLNY 2020/2021
Szkoła Marzeń
Prace plastyczne wykonane przez uczniów klasy 5 w ramach Gminnego Konkursu Plastycznego pt. Szkoła marzeń
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
2 października uczniowie w ramach Dnia Tabliczki Mnożenia wykonywali ćwiczenia doskonalące tabliczkę mnożenia
BohaterOn
Kartki wykonane przez uczniów klas 4-8 dla Powstańców Warszwskich w ramach akcji BohaterOn
ROK SZKOLNY 2019/ 2020
Targi edukacyjne
6 marca uczniowie klasy 8 wzięli udział w Targach edukacyjnych, które odbyły się w SPGS im. Jana Pawła II w Sieradzu. Podczas nich swą ofertę przedstawiało 12 placówek oświatowych z powiatu sieradzkiego. Uczniowie otrzymali broszury informacyjne dotyczące szkół oraz mieli możliwość wzięcia udziału w pokazach edukacyjnych.
Turniej Wiedzy Pożarniczej
1 marca br.uczennice naszej szkoły wzięły udział w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM". Organizatorem Turnieju był Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Sieradzu. Uczennica naszej szkoły zajęła I miejsce. Zakwalifikowała się do eliminacji powiatowych.
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Sieradz
1 marca 2020 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kłocku wzięli udział w obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pierwsza część uroczystości miała miejsce w kościele garnizonowym, gdzie odprawiona została msza święta w intencji żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego walczących przeciw wprowadzaniu tzw. władzy ludowej na ziemiach polskich. Następnie uczestnicy obchodów udali się pod pomnik poświęcony Żołnierzom Niezłomnym na ulicy Rycerskiej, gdzie wygłoszono okolicznościowe przemówienia, złożono kwiaty, odczytano apel poległych oraz oddano salwę honorową. Ukoronowaniem obchodów była projekcja filmu Jana Jakuba Kolskiego „Ułaskawienie” w Sieradzkim Centrum Kultury.Uczniowie SP w Kłocku mieli okazję spotkać się z władzami miasta, powiatu i województwa oraz posłami na Sejm RP Tomaszem Rzymkowskim i Piotrem Polakiem. Na lokalnych portalach internetowych, m.in. telewizji 8TVR, można zobaczyć zdjęcia naszych uczniów:
https://www.powiat-sieradz.pl/index.php/8-aktualnosci/3410-w-holdzie-zolnierzom-wykletym
https://dzienniklodzki.pl/dzien-zolnierzy-wykletych-w-orle-bialym-i-sieradzu-zdjecia/ar/c16-14826738
https://www.nasze.fm/news,34500
https://www.8tvr.pl/m/7516/dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych-w-regionie-sieradz/
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kłocku wzięli udział we mszy świętej w Wągłczewie, a następnie pikniku patriotycznym w Orle Białym, gdzie znajduje się pomnik Braci Chowańskich poległych w walce z bezpieką. Podczas uroczystości przemawiali m.in.: bratanek Braci Chowańskich Tadeusz Chowański, proboszcz parafii w Wągłczewie ks. Krzysztof Kaźmierczak i wiceprezydent Sieradza Rafał Matysiak. Obchody uświetniła obecność Szwadronu Kawalerii Ziemi Konińskiej w strojach z okresu walk z aparatem bezpieczeństwa oraz występ artystyczny młodzieży z Błaszek. Relacje, zdjęcia i materiał filmowy obejrzeć można na stronach internetowych pod linkami:
https://www.powiat-sieradz.pl/index.php/8-aktualnosci/3410-w-holdzie-zolnierzom-wykletym
https://dzienniklodzki.pl/dzien-zolnierzy-wykletych-w-orle-bialym-i-sieradzu-zdjecia/ar/c16-14826738
https://www.nasze.fm/news,34500
https://www.8tvr.pl/m/7516/dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych-w-regionie-sieradz/
https://sieradz.com.pl/wiadomosci/wroblew/8280,dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych.html
Organizacja Katyń
W dniu 27 lutego 2020 roku uczennice SP w Kłocku wzięły udział w wykładzie dr Joanny Żelazko na temat działalności organizacji „Katyń”, która powstała wśród sieradzkiej młodzieży w roku 1947. Członkowie organizacji przeciwstawiali się szerzącemu się w Polsce komunizmowi, gromadzili broń, rozpowszechniali ulotki, przeprowadzali ćwiczenia wojskowe oraz zajmowali się działalnością wywiadowczą. W wyniku aresztowań w 1950 roku większość z nich została skazana na długoletnie więzienie. O odwadze i determinacji młodzieży z organizacji „Katyń” opowiadał ostatni żyjący jej członek Jan Brzozowski. Spotkanie prowadził Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu Piotr Gutbier.
Nie zmarnuj swojego życia...
6 lutego uczniowie klas 6-8 wzięli udział w projekcie profilaktycznych pt. Nie zmarnuj swojego życia z Gminnego Programu Profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz narkomanii. Celem programu była profilaktyka uzależnień oraz uświadomienie uczniom zagrożeń związanych z używkami.
Sieradzanie – kawalerowie orderu Virtuti Militari
W dniu 6 lutego 2020 roku w sali lustrzanej Spółdzielczego Domu Kultury w Sieradzu odbył się wernisaż wystawy poświęconej kawalerom orderu Virtuti Militari, najwyższego polskiego odznaczenia wojennego. Wystawę otworzył znany sieradzki regionalista Jan Pietrzak. Autor zaprezentował ponad sześćdziesiąt postaci związanych z Sieradzem, odznaczonych za męstwo wojenne na przestrzeni ponad dwóch stuleci. W otwarciu wystawy wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Informacje o wystawie oraz udziale w niej uczniów Szkoły Podstawowej w Kłocku znaleźć można na lokalnych portalach internetowych:
https://www.nasze.fm/news,34282
Cinema City w Łodzi
11 grudnia uczniowie klas 5-8 udali się do Cinema City w Łodzi, gdzie odbyły się zajęcia pt. Święta w popkulturze oraz projekcja filmu "Magiczne święta Ewy". Uczniowie wypowiadali się na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia, popularnych filmów, piosenek, reklam oraz akcji charytatywnych budujących obraz Świąt Bożego Narodzenia.
Dziady w Teatrze Miejskim
Dziady to obrzęd zaduszny, którego istotą było „obcowanie żywych z umarłymi”, a konkretnie nawiązywanie relacji z duszami przodków (dziadów). Ten ludowy obrzęd stał się inspiracją do II części Dziadów Adama Mickiewicza, których centralnym motywem są sceny wzywania dusz podczas wiejskiego zgromadzenia, odbywającego się w opuszczonej kaplicy na cmentarzu. Treść lektury zgłębili uczniowie klasy VII i VIII podczas wizyty w SCK w Sieradzu. Obejrzeli oni sztukę przygotowaną przez aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie. O zainteresowaniu świadczyła absolutna cisza na widowni. Widać treść utworu zapadła uczniom głęboko w serca.
Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju. Dla uświetnienia tej radosnej rocznicy przedstawiciele wszystkich klas wzięli udział w przygotowaniu uroczystego apelu.
Akcja „Szkoła do hymnu”
BohaterON w Twojej Szkole
BohaterON – włącz historię! - to ogólnopolska kampania, w której ponownie wzięli udział nasi uczniowie. Z myślą o bohaterach Powstania Warszawskiego powstały laurki, kartki i pięknie przyozdobione listy pełne ciepłych słów wdzięczności i podziwu.
Andrzejki
Jak co roku Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę andrzejkową oraz kącik wróżb dla uczniów naszej szkoły.
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji pluszaki towarzyszyły nam tego dnia w szkole.
Dzień Życzliwości
21 listopada, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował „Drzewko Życzliwości", na którym wszyscy umieszczali pozdrowienia dla swoich, koleżanek, kolegów, a także nauczycieli oraz pracowników szkoły. W każdej klasie odbyło się głosowanie na najżyczliwszą osobę. Wybrani zostali "nagrodzeni" symbolicznymi medalami uśmiechu.
Niezwykłe spotkanie uczniów klasy IV
16 października uczniowie klasy IV mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z panią psycholog Sylwią, panią pedagog Kasią oraz psem terapeutą Westem z fundacji "Semafor"
Podczas zajęć dzieci dowiedziały się wielu ważnych informacji na temat zespołu Aspergera, jak mogą na co dzień pomóc osobom dotkniętym tym zaburzeniem.
Za tę niezwykłą lekcję tolerancji i empatii serdecznie dziękujemy!!!!
Szkoła pamięta
W akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” włączyli się uczniowie naszej szkoły. Bezpośrednio przed Świętem Zmarłych udali się na cmentarz parafialny, by upamiętnić związane z miejscową społecznością osoby poległe we wrześniu 1939 roku. Otoczyli je modlitwą i zapalili znicze.
Wycieczka do Ratusza w Zduńskiej Woli
24 października uczniowie klas 6-8 wybrali się do Ratusza w Zduńskiej Woli. Podczas spotkania odbyła się prelekcja na temat zagrożeń i wpływu świata wirtualnego na rzeczywistość oraz projekcja filmu "Offline".
Otwarcie Ekopracowni
15.10.2019 dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi społeczność szkolna świętowała otwarcie zewnętrznego punktu dydaktycznego. Imprezę pod hasłem "Młody człowieku pokaż kulturę -chroń naturę" rozpoczęła i poprowadziła pani dyrektor Danuta Lewandowska. Przewodniczący klas uroczyście przecięli wstęgę. Przedszkolaki przygotowały przedstawienie ekologiczne "Eko- dzieciaki". Odbył się pokaz mody ekologicznej, wystawa zabawek z butelek oraz prezentacja twórczości literackiej uczniów o tematyce ekologicznej. Nauczyciele w każdej strefie zorganizowali zajęcia warsztatowe i eksperymenty z wykorzystaniem pozyskanych pomocy dydaktycznych.
Nagroda Wójta Gminy Sieradz
10 października 2019 roku odbyła się uroczystość wręczenia nagród Wójta Gminy Sieradz za wybitne osiągnięcia w nauce. Nagrodzeni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pieniężne
Podsumowanie projektu "Sami sobie- jak pomagać?"
5 października w Starostwie Powiatowym w Sieradzu odbyło się podsumowanie projektu Sami sobie, jak pomagać? Podczas spotkania ogłoszono wyniki Konkursu Plastycznego na plakat propagujący zachowania prospołeczne w ramach projektu „Sami sobie” realizowanego w Gminie Sieradz pod hasłem: Sami sobie – Jak pomagać…Bezpieczeństwo – Uzależnienia – Przemoc – Pomoc – Prawo – jak żyć? Uczennice naszej szkoły, tj.klasy VIII zajęły I miejsce, otrzymując ciekawe nagrody
44 rajd "Szlakiem walk nad Wartą"
W dniu 21 września 2019 r. odbył się kolejny rajd zorganizowany dla uczczenia pamięci bohaterów walk obronnych na linii Warty i Widawki we wrześniu 1939 roku. W tegorocznej imprezie nie zabrakło uczniów naszej szkoły.
Obchody 80. rocznicy napaści ZSRS na Polskę
W dniu 17 września 2019 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach 80 rocznicy agresji ZSRS na Polskę. Pierwsza część uroczystości miała miejsce w kościele garnizonowym, gdzie odprawiona została msza św. w intencji poległych i pomordowanych na wschodzie, po czym zebrani udali się pod pomnik poświęcony Zesłańcom Sybiru na dalszą część obchodów – podniesienie flagi państwowej, przemowy, apel poległych, salwa honorowa i złożenie kwiatów. Zapraszamy na krótką fotorelację z uroczystości.
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
W pierwszym tygodniu września zaakcentowaliśmy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W naszej szkole zagościła wystawa Sieradzanie w Powstaniu Warszawskim. W powiecie sieradzkim nasi uczniowie i ich rodzice jako pierwsi mogli na szkolnym holu poznać mieszkańców regionu sieradzkiego, którzy 75 lat temu stanęli do walki w okupowanej stolicy.
Złożenie kwiatów na cmentarzu
4 września, jak każdego roku, delegacja uczniów udała się na cmentarz parafialny w Kłocku. Przedstawiciele naszej społeczności zapalili znicz pod pomnikiem mieszkańców Kłocka zamordowanych przez Niemców w 1939 roku.
Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej
W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej nasz poczet sztandarowy wziął udział w uroczystościach w kościele parafialnym pw. Św. Wojciecha i na cmentarzu w Sieradzu-Męce, gdzie pochowanych jest ponad 160 polskich żołnierzy, którzy zginęli podczas walk na linii rzeki Warty w kampanii wrześniowej w 1939 r. Sieradz, Mnichów, Ruda, Dzigorzew, Glinno są do dzisiaj symbolem oporu i męstwa polskich żołnierzy. Cześć Ich pamięci!
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
Po dwóch miesiącach wspaniałych i beztroskich wakacji rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Zabrzmiał pierwszy dzwonek, a szkoła wypełniła się wrzawą. Podczas uroczystości uczciliśmy też minutą ciszy poległych i zamordowanych podczas II wojny światowej.