Programy i projekty realizowane w naszej szkole
Rok szkolny 2024/ 2025
"Aktywna tablica" głównym celem programu jest umożliwienie wykorzystywania w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych, wybranych przez szkołę zgodnie z jej zdefiniowanymi potrzebami, oraz podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli przez zmianę sposobu myślenia o możliwościach wykorzystania nowych technologii.
Cel główny Programu będzie realizowany przez cele szczegółowe:
- rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, w szczególności w zakresie posługiwania się TIK w procesie kształcenia lub uczenia się;
- kształtowanie kompetencji społecznych i twórczych uczniów, w tym umiejętności pracy zespołowej;
" Podróże z klasą " projekt współfinansowany przez Ministersto Edukacji Narodowej. Celem jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki. Ma wspomóc realizację podstaw programowych kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także urozmaicić zajęcia edukacyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. W ramach projektu " Podróże z klasą" finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej uczniowie klas 7-8 udali się na wycieczkę do Gdańska . Podziwiali panoramę Starego Miasta, zabytkową Fontannę Neptuna oraz Bramę Żuraw. Odwiedzili Muzeum II Wojny Światowej, poznając historię ludności cywilnej żyjącej w trakcie II wojny światowej. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku w Malborku , który w 1997 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
" Lekcje z Twórcą Ludowym" Celem programu jest ratowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji oraz zapewnienie ciągłości autentycznej twórczości ludowej. Priorytety Programu będą realizowane przez projekty edukacyjne i ich główny element: lekcje szkolne z udziałem twórcy ludowego. Efektem projektów ma być wzmocnienie bezpośredniego międzypokoleniowego przekazu tradycyjnych umiejętności artystycznych, rzemieślniczych i rękodzielniczych, dokonywany wewnątrz wspólnoty lokalnej.
„Trzymaj Formę!" - Ogólnopolski Program Edukacyjny współorganizowany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności. Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.
„Penpal friends” projekt realizowany na zajęciach koła z języka angielskiego w ramach uczestnictwa w programie eTwinning, europejskiej społeczności szkół, uczniów i nauczycieli współpracujących ze sobą za pomocą mediów elektronicznych.Projekt „Penpal friends” Zakłada współpracę ze szkołą z Hiszpanii ESCOLA RAMON ESTADELLA I TORRADEFLOT, Spain . Projekt ma na celu doskonalenie umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim poprzez wymianę listów, postów na platformie TwinSpace, nagrywania filmików odnoszących się do życia codziennego dzieci w Polsce i Grecji oraz udział w videokonferencjach.
“Angielski jest funtastyczny!” Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego jest pokazanie uczniom jak ważna w naszych czasach jest znajomość języka angielskiego, rozbudzenie zainteresowania krajami anglojęzycznymi oraz zapoznanie dzieci i nauczycieli z ideą dwujęzycznego nauczania. Uczniowie klas II- III oraz uczęszczający na zajęcia koła języka angielskiego realizują wybrane zadania przewidziane w projekcie.
„Aktywna Szkoła” program upowszechnia aktywność fizyczną nie tylko wśród uczniów, ale także całych rodzin. W ramach programu prowadzone są zajęcia na szkolnych obiektach sportowych w weekendy dla społeczności lokalnej, w szczególności dla dzieci i młodzieży. Dzięki udziałowi w programie szkoła otrzymała dofinansowanie do sprzętu sportowego w wysokości 24998 zł.
Rok szkolny 2023/ 2024
" Sportowe Talenty" program realizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.Jego celem jest zdiagnozowanie poziomu kondycji fizycznej dzieci w polskich szkołach oraz wyszukiwanie najbardziej utalentowanych sportowo uczniów.
„Program dla szkół” to unijny projekt koordynowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który polega na dostarczaniu dzieciom owoców, warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych.
„Aktywna Szkoła” program upowszechnia aktywność fizyczną nie tylko wśród uczniów, ale także całych rodzin. W ramach programu prowadzone są zajęcia na szkolnych obiektach sportowych w weekendy (w wakacje od poniedziałku do piątku) dla społeczności lokalnej, w szczególności dla dzieci i młodzieży. Dzięki udziałowi w programie szkoła otrzymała dofinansowanie do sprzętu sportowego w wysokości 24998 zł.
„Gramy Zmysłami”- ogólnopolski projekt edukacyjny, który ma na celu poznawanie otaczającego świata wielozmysłowo. W każdym miesiącu dzieci wykonują zadania założone przez autorów projektu.
„Działaj z impetem”- innowacyjny projekt edukacyjny, którego celem jest zwiększanie świadomości ekologicznej, zwłaszcza w zakresie segregacji odpadów i pomoc w rozumieniu recyklingu. Kampania ma za zadanie uświadamiać dzieci o potrzebie segregacji odpadów, w jakim celu i jak najlepiej to robić.
„Mamo, tato wolę wodę”- program edukacyjny, którego nadrzędnym celem jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci zwracając szczególną uwagę na rolę wody w organizmie człowieka.W założeniach programu uwzględnia się również zagadnienie ochrony środowiska. Program ma charakter prozdrowotny i proekologiczny.
„Cała Polska czyta dzieciom”- kampania mająca na celu krzewienie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, wspieranie zdrowia psychicznego oraz umysłowego i moralnego. Kampania „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzi różnorodne działania wspierające świadomość społeczną na temat roli czytania w rozwoju dzieci oraz promuje wartościową literaturę.
„W zdrowym ciele zdrowy duch, wie to każdy mały zuch” - Ogólnopolski projekt edukacyjny realizowany w przedszkolu. Główne cele projektu to: promowanie aktywności ruchowej poprzez zabawy i ćwiczenia ogólnorozwojowe; kształtowanie postaw prozdrowotnych z wykorzystaniem niekonwencjonalnych przyborów; profilaktyka wad postawy w toku zabaw ruchowych z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku.
„Czyściochowa Akademia” to bezpłatny program edukacyjny dla żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli i klas I-III szkół podstawowych. W ramach programu kształtowane są dobre nawyki higieniczne poprzez różnorodne materiały i formy aktywności, dostosowane do wieku dzieci.
„Edukacja z pasją” ogólnopolski projekt edukacyjny, którego celem jest wzbudzenie w uczestnikach pasji do tworzenia i kreatywnego doświadczenia poprzez własną intuicję. Zadania projektowe pozwalają poznać i doświadczyć różnorodnych technik plastycznych możliwych do zastosowania w dowolnie wybranych zajęciach tematycznych. Ponadto projekt stwarza możliwość wymiany pomysłów między nauczycielami.
"Zdrowo i sportowo” Zwiększamy świadomość na temat roli i wagi aktywności fizycznej, odpowiedniego odżywiania i odpoczynku. Dostarczmy wiedzę i gotowe rozwiązania w postaci scenariuszy zajęć, materiałów edukacyjnych i komunikacyjnych, spotkań ze specjalistami, webinariów oraz zajęć online.
„Velvet. Piątka dla Natury” celem programu jest wspieranie edukacji ekologicznej w szkołach i przedszkolach, aktywizowanie uczniów, przedszkolaków oraz pedagogów do zmieniania na lepsze ich najbliższego otoczenia.
"Klasa w terenie " Ogólnopolski Projekt Edukacyjny, którego głównym celem jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu. Zadania projektowe polegają na opuszczeniu sal lekcyjnych i spędzaniu jak najwięcej czasu poza budynkiem szkoły. Wśród 10 zadań znajduje się między innymi plastyka w terenie, obserwacja chmur, tworzenie instrumentów z darów natury czy wspólny piknik. Dzięki realizacji zadań poza murami placówki stwarzamy okazję do samodzielnego konstruowania wiedzy przez uczniów. Przebywanie na świeżym powietrzu daje dzieciom szansę na wielozmysłowe poznanie świata.
„Zdrowo jem, więcej wiem!” celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.
„Klub Mleczaka” Ogólnopolski program edukacji zdrowotnej dla przedszkolaków, którego głównym celem jest wytworzenie trwałego nawyku higieny jamy ustnej poprzez regularne szczotkowanie zębów a także spożywanie odpowiednich pokarmów.
„Znamię! Znam je?” – jest to krajowy program edukacyjny kierowany do uczniów. Celem programu jest upowszechnienie wśród młodzieży szkół podstawowych klas VII i VIII z zakresu profilaktyki czerniaka.
„Let’s be friends” projekt realizowany w ramach uczestnictwa w programie eTwinning, europejskiej społeczności szkół, uczniów i nauczycieli współpracujących ze sobą za pomocą mediów elektronicznych. Projekt realizowany na zajęciach koła z języka angielskiego. Zakłada współpracę ze szkołą z Grecji 1st Primary school of N. Redestos Thessaloniki, Greece. Projekt ma na celu doskonalenie umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim poprzez wymianę listów, postów na platformie TwinSpace, nagrywania filmików odnoszących się do życia codziennego dzieci w Polsce i Grecji oraz udział w videokonferencjach.
"Mistrz Recyklingu i Przyjaciele" ogólnopolski projekt edukacyjny mający na celu promowanie działań ekologicznych. W ramach projektu uczniowie korzystają z internetowych aplikacji do zdalnej edukacji ekologicznej oraz biorą udział w X edycji konkursu ekologicznego „Mistrz Recyklingu ” dla uczniów klas 5-8 szkół podstawowych.
„Bakcyl” - celem projektu edukacyjnego Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży BAKCYL jest podnoszenie poziomu wiedzy z zakresu ekonomii, cyber bezpieczeństwa oraz inspirowanie świadomych działań i budowanie właściwych postaw w zakresie przedsiębiorczości. Projekt jest częścią jednego z największych programów poza formalnej edukacji finansowej w Europie – „Bankowcy dla Edukacji”.
„Trzymaj Formę!" - Ogólnopolski Program Edukacyjny współorganizowany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności. Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.
"BohaterOn" to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej. Celem kampanii jest: upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysyłanie im bezpłatnych, symbolicznych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
Rok szkolny 2022/ 2023
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kłocku w roku szkolnym 2022/23 realizuje zadania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 - 2025. Głównym celem programu jest rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promocję i wspieranie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Dzięki uzyskanemu wsparciu finansowemu mogliśmy wzbogacić zbiory oraz wyposażenie naszej szkolnej biblioteki. Zakupiono lektury, książki o tematyce historycznej oraz nowości wydawnicze. Szkoła aktywnie wspiera rozwój czytelnictwa, podejmujemy wiele działań mających na celu zachęcenie naszych uczniów i ich rodziców do obcowania z książką na co dzień.
Ogólnopolski projekt edukacyjny "Jestem małym przyjacielem przyrody"
Głównym założeniem projektu jest rozwijanie zainteresowań przyrodniczych dzieci, kształtowanie właściwych postaw proekologicznych, wzbogacanie ogólnej wiedzy o świecie.
"W poszukiwaniu źródła czystej wody" projekt zrealizowany przez uczniów szkoły w ramach konkursu "Edukacja Ekologiczna w szkołach i przedszkolach na rok szkolny 2020/2021"
Uczniowie dzieci i nauczyciele zrealizowali założenia projektu ekologicznego pt. " W poszukiwaniu źródła czystej wody", który zakładał udział w wycieczkach wyjazdowych oraz w zajęciach stacjonarnych i terenowych. Wycieczki stały się źródłem inspiracji do szanowania, dbania i podziwiania piękna przyrody. Uczniowie brali udział w konkursach plastycznych i fotograficznych.
Projekt- "Lekcje z emocjami"
Klasa 5 wzięła udział w projekcie "Lekcje z emocjami" organizowanym przez Uniwersytet Dzieci. Projekt ma na celu pomóc uczniom rozwinąć samoświadomość i inteligencję emocjonalną W trakcie zajęć uczniowie biorą udział w aktywnościach, podczas których rozpoznają, oswajają i wyrażają własne emocje. Poznają także strategie radzenia sobie z nimi. Dzięki temu rozwiną empatię, wrażliwość i umiejętność współpracy. Projekt realizowany jest pod kierunkiem wychowawcy Anny Woźniak i nauczyciela wspomagającego Małgorzaty Matusiak
Bieg po zdrowie
W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kłocku przystąpili do IV edycji programu „Bieg po zdrowie”. Jest to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej, który opracowany został w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Główne cele programu to:
- opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży
- pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.
- zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.
Hello our friends
Projekt realizowany jest w ramach programu eTwinning , na dodatkowych zajęciach w klasie VI. Uczniowie naszej szkoły współpracują ze szkołą z Francji "Collège privé Sainte Anne" oraz ze szkołą z Hiszpanii "Mare de Déu de L'Olivar I ". Projekt zakłada wymianę informacji dotyczących życia codziennego, kultury, upodobań, historii krajów partnerskich. Projekt zakłada komunikację poprzez platformę TwinSpace, nagrywanie filmów, pisanie listów, uczestnictwo w videokonferencjach w języku angielskim
Kreatywne przedszkole- twórczy maluch
Dzieci z przedszkola realizują zadania przewidziane w konkursie, kształtując w ten sposób kompetencje kluczowe.
program autorski Moje Miasto Sieradz
W dniach od 27.12.2019 do 04.02.03.2020 w Szkole Podstawowej w Kłocku dzieci realizowały cykl tematyczny „Moje miasto Sieradz”, który miał na celu kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej oraz pobudzanie lokalnego patriotyzmu. Dzieci zapoznawały się z wiadomościami dotyczącymi: historii, folkloru, zabytków i kultury regionu sieradzkiego.
„Mogę być” to ogólnopolski program edukacyjny, którego celem jest zainspirowanie uczniów do realizacji własnych marzeń i pasji. Historie wybitnych kobiet przedstawianych w programie mają pomóc dzieciom uwierzyć, że warto być sobą, przełamywać schematy, wytyczać nowe ścieżki i sięgać po więcej! . Program ten realizowany jest w klasie 8.
"Podróże z Marią Konopnicką" jest to edukacyjny projekt ogólnopolski skierowany do szkół i przedszkoli, który ma na celu popularyzację twórczości patronki naszej szkoły Marii Konopnickiej.
EKOPRACOWNIA POD CHMURKĄ
Nasza szkoła została laureatem konkursu o dotację z funduszu na utworzenie punktu dydaktycznego pod nazwą "Ekostrefa"
Do Hymnu to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych organizowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA. W najbliższych dniach odbędą się przesłuchania.
Strona internetowa konkursu www.dohymnu.nck.pl
Zwiastun: www.youtube.com/watch?v=E8Ejn4B6YWo&feature=youtu.be
Już jutro 15.10.2018 do naszej szkoły przybędą dziennikarze i ekipa filmowa na przesłuchanie i nagranie Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieńni hymnicznych wykonywanych przez co najmniej połowę uczniów w ogólnopolskim konkursie "Do Hymnu".
Naszym uczniom życzymy powodzenia
Nasze przedszkole- projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020
W ramach projektu w oddziałach przedszkolnych realizowane będą od 01.10.2018 roku zajęcia:
-logopedyczne
-korekcyjno- kompensacyjne
-socjoterapeutyczne
-stymulujące rozwój psychoruchowy
Drogi do Niepodległej- kontynuacja programu
Program patriotyczny realizowali uczniowie klas IV-VII
Z pieśnią ku niepodległości- kontynuacja programu
Program realizowany przez uczniów z klas IV-VII
Programy zrealizowane w roku szkolnym 2017/2018
Lepsza Szkoła
Projekt edukacyjny przeznaczony dla nauczycieli korzystających z podręczników wydawnictwa GWO. W naszej szkole realizowany jest od roku szkolnego 2014/ 2015 i kontynuowany w kolejnych latach przez p. I. Świniarską - Fieducik z języka polskiego i p. A. Włochacz z matematyki. Realizowany w klasach IV-VII
Projekt składa się z kilku sesji - testów w danym roku. W określonych terminach nauczyciel sprawdza i wpisuje wyniki kolejnych sesji na stronie i zapoznaje się z raportami. Pomaga on w weryfikacji wiedzy uczniów, badaniu efektywności nauczania oraz przygotowaniach do egzaminów zewnętrznych. Uczestnictwo w projekcie daje nauczycielowi możliwość badania kompetencji uczniów, porównania wyników klasy z wynikami uczniów w województwie i całej Polsce oraz określenia słabych i mocnych stron uczniów.
Czytanie w Gminie Sieradz „Einatyze”
Program realizowali uczniowie klas I- VII Czytanie_w gminie Sieradz.pptx
The pengal friend Program realizowali uczniowie klasy III
Projekt językowy realizowany z uczniami z klasy III oraz uczniami ze szkoły ICS "F. Querini" di Venezia , Wenecja, Włochy. Współpraca między uczniami zakłada wymianę listów w języku angielskim, w których dzieci opisują siebie, swoją rodzinę, zainteresowania, tradycje świąteczne obchodzone w naszych krajach. Uczniowie mają również okazję porozmawiać ze sobą na żywo uczestnicząc w videokonferencjach
Comic World
Projekt partnerski w ramach programu eTwinning zakłada współpracę uczniów klasy VII z naszej szkoły oraz uczniów ze szkół : ICS "Card.
O. Giorgi" di Valmontone ,C.P. Camp de Túria, Hiszpania Szkoła Podstawowa nr 52 im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie. Projekt ten zakłada wymianę wiadomości o państwach uczestniczących w projekcie poprzez tworzenie historyjek komiksowych, rozwiązywanie przygotowanych przez uczniów quizów i zagadek. Uczniowie pracują na platformie TwinSpace, Padlet oraz używają programów graficznych służących do tworzenia komiksów. Oczywiście wszystko w języku angielskim.
Platforma TwinSpace naszego projektu, gdzie można zobaczyć efekty naszej wspólnej pracy: https://twinspace.etwinning.net/unauthorized?lang=
Należy zalogować się danymi: login: gość.1.4, hasło: comicworld
Mały ratownik
Autorski program realizowany przez dzieci 3-4 i 6 letnie
Przedszkolak lepszym czytelnikiem
Autorski program nauczycieli wychowania przedszkolnego
Bawimy się muzyką i tańcem
Autorski program realizowany przez 4-5 latki
Kubusiowi Przyjaciele Natury
Program ogólnopolski zachęcający dzieci do dbania o środowisko naturalne.
Mamo, tato, wolę wodę
Program ma na celu propagowanie właściwych nawyków żywieniowych.
Przyjaciel (nie)Potrzebnej Książki
Program ma na celu podzielenie się zbędnymi książkami z innymi dziećmi.
Książka (dla) Przedszkolaka
Program czytelniczy mający na celu wzbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych
Dzieciaki Mleczaki
Program promujący właściwe nawyki żywieniowe.
Pocztówkowe Przedszkole
Wędrujący plecak
Czytelniczy program autorski realizowany w grupie "Jagódki"
Pierwszy Mail. Bezpieczeństwo w Internecie
Projekt edukacyjny Grupy WP kładzie nacisk na rozwijanie praktycznych umiejętności, jak zakładanie skrzynki e-mail oraz kwestie zachowania
bezpieczeństwa w internecie. Pierwszy jego etap polega na przeprowadzeniu lekcji dotyczącej odpowiedzialnego korzystania z poczty elektronicznej,
według scenariusza przygotowanego przez Grupę WP i zaaprobowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Natomiast drugi to rozwiązanie zadania konkursowego, które ma na celu zwrócenie uwagi uczniów, w nieszablonowy i ciekawy sposób, na zagadnienia ochrony danych osobowych w sieci. Skierowana do uczniów klas czwartych państwowych szkół podstawowych, wystartowała 1 września 2015 r.- w pierwszym dniu nowego roku szkolnego. Dwie szkoły reprezentowane przez zwycięskie zespoły otrzymają tablety z klawiaturą, przystosowane do nauki w szkole. Wyposażone zostanie też dodatkowo stanowisko pracy nauczyciela.
Bezpieczne wakacje
Wszyscy uczniowie naszej szkoły wezmą udział w programie, organizowanym przez Fundację Bezpieczne Wakacje. Nauczyciele dzieci 5 i 6 letnich oraz klas IV-VI przeprowadzą zajęcia według scenariuszy zajęć dla poszczególnych grup wiekowych, zaproponowanych przez fundację. Akcja ma na celu promować bezpieczne zachowania podczas wakacji.
S@rfing Internet
Uczniowie klas IV-VI przystąpili do projektu, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w sieci pod hasłem Bezpieczeństwo
dzieci i młodzieży online, poprzez promocję bezpiecznego korzystania z nowych technologii i Internetu wśród dzieci i młodzieży. Od 2005 r. do programu włączona została problematyka związana z zagrożeniami wynikającymi z użytkowania telefonów komórkowych, gier on-line i innymi formami komunikacji on-line w czasie rzeczywistym (czaty i komunikatory). Nauczyciel i uczniowie będą mieć możliwość korzystania z zasobów edukacyjnych znajdujących się na stronie projektu. Ponadto zorganizowany zostanie Międzynarodowy Dzień Internetu w szkole.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
W ramach programu otrzymaliśmy 5000 zł dotacji na nowe książki. Zakupiliśmy przede wszystkim nowości wydawnicze i pozycje zaproponowane przez uczniów. Książki te cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników. Podejmujemy wiele działań w celu promocji czytelnictwa.
Mleko z klasą
W roku szkolnym 2014/2015 i 2015/2016 dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I – VI uczestniczą w programie „ Mleko z klasą”.
Inicjatywa ta oparta jest na programie dopłat unijnych do mleka szkolnego, za który odpowiedzialna jest Agencja Rynku Rolnego. Celem projektu jest stworzenie zdrowego nawyku picia mleka przez dzieci. W ramach inicjatywy "Mleko z klasą” dzieci otrzymują systematycznie po kartoniku mleka. Wspólne picie mleka w szkole przyczynia się do zwiększenia ilości jego spożycia i wzbogaca dietę uczniów
Kolorowa lokomotywa
Uczniowie klas IV-VI przystąpili do projektu Kolorowa Lokomotywa organizowanego przez Łódzki Dom Kultury. Celem projektu jest połączenie
warsztatów artystycznych z praktycznymi zadaniami ochrony i pielęgnowania najbliższego otoczenia. W oparciu o kształtowaną świadomość ekologiczną uczestnicy zostaną ukierunkowani na obudzenie talentów i pasji w działaniach artystycznych inspirowanych przyrodą regionu.
Lekki tornister
Kampania informacyjno -edukacyjna, skierowana do klas 0 - III szkół podstawowych i dotycząca profilaktyki wad postawy. Chcemy zwrócić uwagę nauczycieli, dzieci i rodziców na kwestię ciężkich plecaków oraz przyczynić się do zmniejszenia skali tego problemu w przyszłości.
Mały Mistrz
W roku szkolnym 2015/ 2016 klasa I przystąpiła do programu Mały Mistrz. Jego ideą jest promowanie aktywnej postawy. Formuła Małego Mistrza" opiera się na sześciu zasadniczych blokach sportowych z możliwością poszerzania o pokrewne dziedziny.
Głównymi celami stawianymi przed programem Mały Mistrz są:
· Poprawa stanu zdrowia, sprawności fizycznej i umiejętności ruchowych uczniów klas I-III.
· Wsparcie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowania fizycznego w zaplanowaniu i przeprowadzeniu ciekawych zajęć wychowania
fizycznego i edukacji zdrowotnej.
· Promowanie nowych, atrakcyjnych form zajęć ruchowych zgodnych z nową podstawą programową.
· Monitorowanie stanu zdrowia, rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej uczniów klas I-III szkół podstawowych.
· Określenie preferencji w wyborze aktywności fizycznej uczniów.
· Zachęcenie uczniów do podejmowania nowych form aktywności fizycznej.
Owoce i warzywa w szkole
W roku szkolnym 2014/2015 dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I – III uczestniczą w programie „ Owoce i warzywa w szkole” organizowanym przez Agencję Rynku Rolnego. Celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału warzyw i owoców w ich diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym. Dzieci otrzymują systematycznie porcję warzyw i owoców przygotowanych do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwiniętych i dojrzałych. Owoce, warzywa oraz soki nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących. Za jakość owoców i warzyw dostarczanych do szkół podstawowych odpowiedzialny jest zatwierdzony dostawca. Program zyskał dużą sympatię uczniów
Przedszkole przy szkole
W ramach projektu „ Przedszkole przy szkole” realizowanego w roku szkolnym 2014/ 2015 w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej
w Kłocku dokonano wielu udogodnień i modernizacji z myślą o zapewnieniu jak najlepszych warunków nauki i rozwoju dzieci uczęszczających
do oddziałów przedszkolnych. Zbudowano nowy plac zabaw obok budynku szkoły, zmodernizowano toalety dla dzieci i personelu, doposażono szatnie, zakupiono meble, pomoce dydaktyczne, sprzęt ITC, wzbogacono szkołę o nowy sprzęt AGD oraz naczynia kuchenne. Zadbano o wyposażenie placówki w niezbędny sprzęt p. poż., zabezpieczenia na gniazdka elektryczne, ostre krawędzie mebli oraz apteczki pierwszej pomocy. W Szkole Podstawowej w Kłocku do trzech oddziałów przedszkolnych
Akademia Aquafresh
Ogólnopolski program z zakresu edukacji zdrowotnej dla przedszkolaków dotyczący dbania o higienę jamy ustnej.
Cała Polska Czyta Dzieciom
Rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych dzieci poprzez codzienne czytanie utworów o tematyce bliskiej dzieciom.
My penpalfriend
Projekt językowy realizowany z uczniami z klasy III oraz uczniami ze szkoły ICS "F. Querini" di Venezia, Wenecja, Włochy. Współpraca między
uczniami zakłada wymianę listów w języku angielskim, w których dzieci opisują siebie, swoją rodzinę, zainteresowania, tradycje świąteczne obchodzone w naszych krajach. Uczniowie mają również okazję porozmawiać ze sobą na żywo uczestnicząc w videokonferencjach.
TWIN PLANET
W roku szkolnym 2014/2015 realizujemy projekt TwinPlanet. Ma on na celu stworzenie wirtualnej planety. Wraz z naszymi partnerami ze szkół z Hiszpanii, Turcji i Polski tworzymy naszych mieszkańców, historię, tradycje i obyczaje, prawo, kulturę oraz potrawy. Uczniowie będą brali również udział w promowaniu swoich pomysłów oraz głosowaniu na najlepsze rozwiązania proponowanych działań. Oczywiście wszystko w języku angielskim!!
Będziemy łączyć elementy wszystkich kultur i tworzyć własną rzeczywistość przy użyciu różnorodnych narzędzi do komunikacji i prezentacji naszych efektów.
Na początek prezentacja uczestników projektu:
1. Nasi uczniowie: http://youtu.be/fsr-436-onk
2. Uczniowie z Turcji: http://youtu.be/gaFpoxPiqs8 , http://youtu.be/tT2Y-pSujUU , http://youtu.be/uBTlINOQD7c , http://youtu.be/gyBFiHG63w0 , http://youtu.be/hEwD0FrivJk , http://youtu.be/X2Y22KWOMcY ,3. Uczniowie z Hiszpanii: http://youtu.be/nWwJcgLanAc
Zapraszamy również na platformę internetową TwinSpace naszego projektu, gdzie można zobaczyć wszystkie wypracowane przez nas i naszych partnerów materiały, również te, które niemożliwe są do pokazania na stronie internetowej. Wystarczy kliknąć:
http://www.etwinning.net/pl/pub/profile.cfm?f=2&l=pl&n=106742
Aby zobaczyć archiwalne platformy zrealizowanych już projektów wystarczy kliknąć na poszczególne linki :
1Different cultures-the same world http://new-twinspace.etwinning.net/web/p36709
2. A sound mind in a sound body http://new-twinspace.etwinning.net/web/p57118
3. Young adventurers of English http://new-twinspace.etwinning.net/web/p84784
4. Join in to discover Europe http://new-twinspace.etwinning.net/web/p56944
WE ARE GREEN
Uczniowie klas IV-VI na kole języka angielskiego realizują w tym roku kolejny projekt współpracując z uczniami z Włoch, Grecji, Hiszpanii,
Turcji oraz Rumunii. Projekt ma na celu edukację ekologiczną. Kraje współpracujące wymieniają się pomysłami i pracami dotyczącymi
ekologicznego stylu życia, zagrożonych gatunków zwierząt w każdymi kraju. Projekt ma na celu również zwrócenie uwagi uczniom na możliwe
przeciwdziałanie negatywnym konsekwencjom konsumpcyjnego stylu życia i rozwoju technologicznego.
Główne założenia projektu:
-doskonalenie umiejętności językowych
- doskonalenie kompetencji komunikacyjnych
- nawiązanie współpracy z uczniami z zagranicy
- motywowanie do nauki
- doskonalenie umiejętności wykorzystania środków multimedialnych w nauce języka obcego
- edukacja ekologiczna uczniów
- propagowanie ekologicznego stylu życia
Zapraszamy do obejrzenia efektów naszej współpracy
prezentacja naszej grupy. Część 1
prezentacja naszej grupy. Część 2
Do prawidłowego działania linków potrzebne jest posiadanie programu FLV Player
Film prezentujący uczniów z Barcelony, Hiszpania
Prezentacja przedstawiająca uczniów z Krety, Grecja
Prezentacja przedstawiająca uczniów z Grecji
Nowatorska Akademia Nauczyciela
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem głównym projektu jest poprawa jakości funkcjonowania systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie sieradzkim.
Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy
Projekt realizowany jest przez okres trzech lat. Uczestniczą w nim kolejne roczniki klas pierwszych.
Istotą projektu jest wielokierunkowe i wieloaspektowe wspieranie rozwoju uczniów nakierowane na rozwój kompetencji kluczowych,poprzez praktyczne działania dzieci pod kierunkiem nauczyciela.
Wykorzystanie w praktyce teorii H. Gardnera zapewnieni uczniom doświadczenia edukacyjne i społeczne na miarę ich zainteresowań, uzdolnień, możliwości i potrzeb. Umożliwi działania we wszystkich dziedzinach aktywności:1. językowej (język ojczysty i obcy),
2. matematyczno - przyrodniczej,
Matematyka Innego Wymiaru
Cele projektu:
- rozwijanie zainteresowań matematycznych z wykorzystaniem multimedialnej bazy dydaktycznej,
- poprawa wizerunku matematyki,
- zwiększenie zainteresowania matematyką wśród uczniów
- opracowanie odpowiedniego systemu (w formie konkursu), dzięki czemu będzie możliwe wyłonienie na poziomie powiatu, województwa i Polski
talentów matematycznych wśród uczniów i uczennic.
-wyższy stopień motywacji do nauki, zaufania we własne siły,
- poszerzenie umiejętności uczniów i uczennic biorących udział w projekcie poprzez wprowadzanie poza programowych zagadnień z matematyki
W ramach tego projektu uczniowie przygotowywali się do konkursu matematycznego –
Ogólnoplolskich Matematycznych Mistrzostw Polski Dzieci i Młodzieży.
Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych
W dniu 03 kwietnia 2012 r. została zawarta umowa o dofinansowanie projektu systemowego: Indywidualizacja nauczania w klasach I-III w gminie Sieradz pomiędzy Województwem Łódzkim a Gminą Sieradz w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzkim współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt mający na celu wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości Miłkowice tj. w Szkole Podstawowej w Miłkowicach i w Szkole Podstawowej w Rzeszotarach.
Całość projektu opiewa na kwotę 149 760,53 PLN.
Celem głównym projektu jest wyeliminowanie barier oraz rozszerzenie umiejętności uczniów szczególnie uzdolnionych.
Projekt jest realizowany przez Szkołę Podstawową im. Wojciecha Janczaka w Charłupi Małej, Szkołę Podstawową im. Tomasza Masteja w Chojnem,
Szkołę Podstawową im. Bohaterów Walk nad Warta 1939 w Rzechcie, Szkołę Podstawową im. M. Konopnickiej w Kłocku, Szkołę Podstawową
im. T.Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej od dnia 01 sierpnia 2012r. do 30 czerwca 2013r. w następujących działaniach: