Mistrzowie języka polskiego

Opublikowano: środa, 06, marzec 2019 19:58

Weronika Dzikowska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 10 w Sieradzu, najlepiej poprawiała błędy w zdaniach, użyła najtrafniejszych polskich odpowiedników w miejsce zapożyczeń i ułożyła najciekawsze opowiadanie opisujące przedstawioną rzeźbę. Nic więc dziwnego, że zwyciężyła w tegorocznej edycji konkursu „Znam swój język ojczysty”.

– Organizując to przedsięwzięcie chcieliśmy uczcić obchodzony niedawno Światowy Dzień Języka Ojczystego, a przy okazji promować poprawną polszczyznę i zwrócić uwagę młodzieży na bogactwo języka polskiego – mówi Hanna Krawczyk, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu. To w tej placówce od kilku lat odbywa się konkurs „Znam swój język ojczysty”.   W tym roku zgłosiło się do niego 31 uczniów z 17 szkół podstawowych i gimnazjalnych z Błaszek, Brąszewic, Chlewa, Chojnego, Goszczanowa, Jakubic, Kaszewa, Kłocka, Sieradza, Ustkowa, Warty, Wróblewa i Złoczewa. W zmaganiach w sali konferencyjnej PBP wspierali ich nauczyciele poloniści.

Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej uczestnicy wykonywali krótkie zadania sprawdzające m.in. znajomość ortografii, związków frazeologicznych, dzieł literatury oraz twórczości najbardziej znanych polskich poetów i pisarzy. Druga część polegała na opisie przedstawionego przedmiotu, którym była wypożyczona z Biura Wystaw Artystycznych rzeźba autorstwa Marioli Wawrzusiak.

Najlepiej z postawionymi zadaniami poradziła sobie Weronika Dzikowska z SP nr 10 (opiekun: Urszula Michalska), która otrzymała nagrody książkowe oraz nagrodę specjalną (tablet) im. Iwony Matejko-Fengler, ufundowaną przez sieradzką firmę „Ortus”. Weronika odebrała również pamiątkową statuetkę, a dla swojej szkoły – puchar Mistrz Języka Ojczystego 2019. Na drugim miejscu znalazła się Aleksandra Kozanecka (opiekun: Urszula Michalska), również uczennica „Dziesiątki”, a na trzecim – Zuzanna Ślusarek z SP w Kłocku (opiekun: Iwona Świniarska-Fieducik)

Szkoła w mediach

Artykuł z dnia 02 lipca 2012

Autor artykułu: Tomasz Oszczęda

Szkoła Podstawowa w podsieradzkim Kłocku od lat utrzymuje wysoką pozycję w rankingach. Pracują na nią uczniowie, głównie ostatnich klas, którzy ze wszystkich możliwych konkursów wracają z nagrodami.W tej klasie nie ma przeciętnych dzieci. Tak się akurat złożyło, że najzdolniejsi uczniowie znaleźli się w jednej grupie. Szkoda tylko, iż właśnie odchodzą    z naszej szkoły – mówi Danuta Lewandowska, dyrektorka placówki. Elita zasili teraz okoliczne gimnazja. Podstawówka z Kłocka zajęła w tym roku drugie miejsce w powiecie sieradzkim i 18 w województwie, co jak na tak małą szkołę, na dodatek położoną z dala od dużych aglomeracji, jest sporym osiągnięciem. To wszystko dzięki takim uczniom, jak Agnieszka Adamczyk (I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym PANDA z przyrody), Maciej Wika (III miejsce w powiecie i XV w województwie w projekcie „Matematyka innego wymiaru”) czy Kamila Kulawiak (I miejsce   w powiecie w „Matematyce innego wymiaru”, 9. w województwie). Co zrobić, by mieć takich zdolnych uczniów? Dużo zależy pewnie od samego losu, dzięki któremu dobre jednostki znalazły się  w tym samym miejscu  i czasie. Niemała jest jednak i rola szkoły, czyli nauczycieli, którzy na tym podatnym gruncie potrafili zasiać wartościowe ziarno. Tak więc dobry materiał + niewielkie grupy (w SP w Kłocku klasy liczą po 15-17 uczniów) + praca nauczycieli = sukcesy szkoły.